sobota, 4 sierpnia 2012

BOGOWIE ATOMOWYCH WOJEN (14)


SŁOWO O AUTORZE


Dr Miloš Jesenský jest lekarzem weterynarii, dziennikarzem, ufologiem i znanym w swej ojczyźnie pisarzem. Mieszka w mieście Krasno nad Kysucou na słowacko-czesko-polskim pograniczu. Zadebiutował on literacko pod pseudonimem Manfred Jensen okultystycznym życiorysem Adolfa Hitlera pt. „Démon z jiného světa” (1997). W tym samym roku już pod swoim nazwiskiem wydał książkę „Čtyři hodiny do středověku”, którą krytyka uznała za najlepszą książkę od czasu pojawienia się na rynku „Poranka magów” Pauwelsa i Bergiera...
W roku 1998 wydał „Reálne přiběhy X” nawiązujące do serialu telewizyjnego „Z Archiwum X”, następnie monografię „Země zázraků” stanowiącą encyklopedyczny przewodnik po legendach i tradycjach z pierwiastkiem nadnaturalnosci, które dziś zaliczylibyśmy do zjawisk paranormalnych. W tymże samym roku wyszła jego praca o tajnych broniach Hitlera pt. „WUNDERLAND: Mimozemské téchnologie Třeti Říše”, którą napisał wspólnie z Polakiem inż. Robertem K. Leśniakiewiczem.
W 1999 roku ukazała się jego praca pt. „Dva měsice ve středověku” stanowiąca kontynuację monografii z 1997 roku na temat zagadek Średniowiecza.
Rok 2000 to kolejne prace pt. „Vyslanec z temnot”, która to książka stanowiła kontynuację jego pierwszej pracy na temat Adolfa Hitlera; następnie ukazała się jego praca pt. „Po stopach Indiana Jonesa”, w której pisze on na temat Arki Przymierza i jej poszukiwań. Najciekawszą jest jego trzecia książka „Záhady devatenáctého století” w której omawia najciekawsze i najbardziej tajemnicze zagadki XIX wieku w formie wzorowanej na opowiadaniach Chrisa Cartera.
W 2001 roku opublikował pracę pt. „Kletba faraonů” na temat klątwy faraonów i nie tylko, która dosięgła badaczy i rabusiów, którzy naruszyli wieczny spokój władców...
Polskiemu Czytelnikowi Autor jest znany z przekładów artykułów, które ukazały się na łamach miesięcznika „Nieznany Świat”, którego jest stałym współpracownikiem. Poza tym jest redaktorem czasopism „Skryte Skutočnosti” (w Republice Czeskiej) i „UFO Magazín (Słowacja). Zajmuje się także dziennikarstwem radiowym w Radiu Żylina. Jest on najwybitniejszym ufologiem na Słowacji i krytyka słusznie upatruje w nim kontynuatora prac dr Ludvika Součka, znanego także polskiemu Czytelnikowi autora m.in. powieści fantastyczno-naukowych. Aktualnie wraz z Robertem Leśniakiewiczem pracuje nad książką na temat tajemnic Księżyca i innych planet, która będzie stanowić rozwinięcie niektórych wątków tej pracy.

Witold Baranowicz