środa, 21 listopada 2012

ZBIERAJĄC METEORYTY... (23)


XXII – Rozpoznawanie meteorytów.

1.                                 Aby rozpoznawać meteoryty należy najpierw zapoznać się z ich próbkami i badać je samemu. Należy najpierw odwiedzić muzeum i zobaczyć czyjeś zbiory.
2.                                Większość, jak nie wszystkie meteoryty, przyciągają kompas albo są przyciągane przez silne magnesy. Tak reagują przede wszystkim meteoryty żelazne i żelazo-kamienne, ale nawet meteoryty kamienne zawierają cząstki żelaza i niklu przez co reagują na magnes. [43]3.                                 Zewnętrzna powierzchnia meteorytów jest pokryta warstwą nadtopionej materii. Świeżo spadłe meteoryty mają czarną powierzchnię i pokryta ona jest bruzdami. Wewnętrzne warstwy meteorytów pozostają nienaruszone. Bruzdowanie zaczyna się od czoła meteorytu i bruzdy skierowane są do tyłu. [44]4.                                Meteoryt może ukazywać regmaglipty – wgłębienia przypominające odciski kciuka w miękkim materiale, które tworzą się na tylnych powierzchniach meteorytów, jednakże zerodowany meteoryt może być ich pozbawiony. [45, 62]
5.                                Meteoryty żelazne czy żelazo-kamienne mają większą gęstość i są cięższe od polnych kamieni o równych rozmiarach. Ich gęstość waha się w granicach 5,0 - 7,5 g/cm3. [46]6.                                Metalowe meteoryty mogą mieć rdzawą powierzchnię [47], albo – jeżeli są kamiennymi – zerodowaną przez powietrze i wodę.7.                                 Odkucie czy odpiłowanie małego kawałka meteorytu może okazać jego czysto metaliczna powierzchnię, jeżeli mamy do czynienia z meteorytem metalowym lub żelazo-kamiennym.
8.                                Prosty test chemiczny może wykazać obecność niklu. (Zob. Dodatek 1.)9.                                Meteoryty kamienne mają tendencję do regularnego kształtu, podczas gdy meteoryty metalowe mają kształty nieregularne, a wiele z nich ma głębokie wgłębienia swej powierzchni. [48]10.                             Obecność chondr jest oznaką, że mamy do czynienia z meteorytem – a zwłaszcza z chondrytem.
11.                             Potraktowanie meteorytu alkoholowym roztworem kwasu azotowego – HNO4 ujawni – jeżeli występują – linie Neumanna i struktury Widmanstättena. [50-52]

a