niedziela, 18 listopada 2012

Zbierając meteoryty... (21)


XIX – Meteoryty na świecie.

Meteoryty są znajdowane w wielu miejscach świata, ale najnowszych, najbardziej ciekawych i zaskakujących odkryć dokonano na Antarktydzie. [29]
Inne kraje, włączając w to Włochy, Indie, Grenlandię, RPA [30], Francję, Szwecję, Arabię Saudyjską, Polskę, Rosję [31], Japonię, Brazylię, USA (Newada, Arizona i in.) też mają swe znaleziska.
   Najbardziej znanym i spektakularnym znaleziskiem pometeorytowym jest Meteor Crater w Arizonie. W Antarktyce znajdowano i nadal się znajduje tysiące meteorytów, zwłaszcza w ostatnich latach. Topniejące lodowce zostawiają wbite w nie meteoryty u podnóża gór Yamato i Elephant Moraine. Brian Mason w książce „Meteorites” wymienia całą listę setek meteorytów znalezionych w USA.
Gdybyś chciał Czytelniku dowiedzieć się czegoś więcej na temat amerykańskich poszukiwań tych „gości z Kosmosu”, to skontaktuj się z Marvinem Killgorem – jednym z najbardziej znanych, amerykańskich zbieraczy i handlarzy meteorytami. Jego adres podałem w Dodatku 5, wraz z adresami innych kolekcjonerów i muzeów.

a