środa, 28 listopada 2012

ZBIERAJĄC METEORYTY... (25)
XXIV – Eksponowanie Twoich meteorytów.

Kiedy wreszcie znajdziesz meteoryty, to staniesz się dumnym właścicielem kamieni z przestrzeni kosmicznej – materiału bardzo rzadkiego i cennego ze względu na jego unikalną historię. Będziesz chciał go pokazać i opowiedzieć o nim, a także mieć z tego coś konkretnego. 

Eksponowanie

Meteoryty żelazne są podatne na utlenianie i rdzewieją. Rdzę należy usunąć poprzez szczotkowanie drucianą szczotką i potraktowanie słabym kwasem, np. cytrynowym. Potem nałóż na ich powierzchnię jakiś środek przeciwutleniający i przechowuj w suchym miejscu. Pokazuj je tylko manipulując pincetą lub zatop w pleksi albo trzymaj w pleksiglasowym czy szklanym pudełku albo w gablotce, oświetlonej najlepiej lampkami fluorescencyjnymi, w celu wydobycia z nich całej gamy kolorów. [58]

Etykietowanie

Ważnym aspektem Twojej wystawy jest wskazanie typu meteorytów, miejsca odkrycia, wieku, daty znalezienia, masa i inne dane, które uznasz za stosowne.
Szczegóły te mogą być interesujące dla oglądających. Nieoznaczone egzemplarze mogą zostać zgubione lub wyrzucone przez nieuwagę.

a